Champagne kl 10.15

Det är tvära kast i arbetet för en advokat. Du anförtros att sköta en klients absolut viktigaste frågor. Det skapar stolthet och skärper ambitionen. Engagemanget som följer med är både inspirerande och krävande. Men lätt är advokatens dag då ett ärende kan slutföras enligt de målsättningar man satte upp i inledningen av uppdraget. Det kan och enligt vår mening skall firas på lämpligt sätt.
Någon sade ”Vid framgång förtjänar du champagne, vid motgång behöver du det”. Vi brukar begränsa champagnen till framgångstillfällena. Det blir lite bättre så. När en klient lyckas, då har också vi lyckats. Om affären eller uppgörelsen nås kl 10 en morgon är det naturligt att det mödosamma arbetet kröns med champagne, om de så må vara kl 10.15 och du har hela arbetsdagen framför dig.
Champangen symboliserar och förstärker känslan av vinst och framgång. Det räcker inte alltid med ett högt Yes! eller en dunk i ryggen. Tillsammans med klienten skapar stunden med ett glas champagne en grund för återkoppling och värdering men även för skratt och skoj. Mer sådant!